ADSL Arızaları

25 Nisan 2013 0

 Sinyal Yok (Link Yok) :

Modem üzerinde Dsl veya Adsl olarak adlandırılan ışıklar link ısıklarıdır. Link ışığı yanmıyor ise öncelikle adsl modeminize takılı olan telefon kablosu kontrol edilir. Soketi kırılmasından veya başka bir etkenden dolayı çıkmış olabilir. (Sık rastlanan bir problemdir) Splitter arızalanmış olabilir genellikle piyasada satılan splitterlar kalitesi çok düşük olmasından dolayı arıza yapmaktadır bunun tesbiti şu şekilde yapılır. Splitterın line girişine takılı olan telefon anahat kablosu çıkarılıp adsl modeme takılır. Bu işlem yapıldığında Modem üzerinde link sabitlenir ise splitter cihazınız arızalıdır yenisini almanız gerekir.

Link  Sabit Değil (Link Oturmuyor) :

Bu arızanın başlıca sebebi anahat üzerine paralel yapılan telefon cihazı problemleridir. Hat üzerinde splitter dışında alınan parelel bağlantılar bu şekilde arızalara yol açmaktadır.

Isp taraflı arızalarda bu şekilde karşımıza çıkabilir hat üzerindeki sinyal seviyesi düşük olabilir. Buda modem de link oturmamasına sebep olur.

Link Sabit PPP Işığı Yanmıyor :

Modem üzerindeki Dsl veya Adsl ışığınız sabit yanıyor fakat internet veya PPP olan ışığınız yanmıyor bunun sebebi ise adsl modeminizin ayarlarını kontrol etmeniz gerekir. Modeminizi resetlemiş veya elektriksel faktörlerden dolayı modem ayarlarınız fabrika ayarlarına dönmüş veya farklı bir protokol seçilimiş olabilir. Bu ışık yanmıyor ise öncelikle modeme kaydettiğiniz kullanıcı adı şifre kısmı boş olduğu aklınıza gelmeli!.

PPP Kullanıcı adı, PPP Şifre ve Protokolden oluşan ayarlar kontrol edilmelidir!

Bir diğer sebebi ise Bağlı bulunduğunuz santralde altyapı çalışması olabilir eğer çalışma var ise bu ışık yanmaz.

Bu durumda modem ayarlarınızı kontrol ettiniz ve tekrar yapılandırdınız eğer hala bu ışık yanmıyor ise hizmet aldığınız Isp yi arayıp destek alabilirsiniz.

Link Sabit İnternet Sabit (Hat Oturmuş) İnternet Erişimi Yok :

Bu durumda arızayı modem ayarlarınızı kontrol ederek başlayacaksınız hizmet şifre değişikliği yaptı iseniz ve yeni şifreyi modem ayarlarına kaydetmedi iseniz veya farklı bir Protokol tipini ayarladı iseniz bu şekilde modem ışıklarınız sabit olduğu halde internete erişemezsiniz. Şifre değişikliği yaptı iseniz internete erişmeye çalıştığınızda Adsl bilgilendirme sayfası açılabilir veya açılmıyor ise modem ayarlarınıza erişip modem arayüzünden Wan Ip yı kontrol edebilirsiniz 172 li bir ip adresi görüyor iseniz bu size yazdığınız kullanıcı adı şifre gibi bilgileri kontrol etmeniz gerektiği bilgisini verecektir.

172 li ip adresini biraz açıklayalım bu durum kullanıcı adı sonuna ek olarak eklenen @ttnet veya “@xxx” ten kaynaklana bilir burada @ et olarak nitlendirerek yazım yapılabiliyor bir diğer sorun şifre hatalı ve en can alıcı sorun ise Türkçe karakter problemidir. Hala anadolumun insanı Türkçe karakterleri bilmiyor bunlarıda yazmaktan kendimi alı koyamıyorum. ( Ç – I – Ş – Ü – Ö – Ğ )  Son olarakta kullanıcı adı şifre yazım kuralları küçük harflerden oluşmaktadır. Birleşik arada boşluk veya virgül konulmaz.

Bu durumda modem ayarlarınızı kontrol ettiniz ve tekrar yapılandırdınız halde 172 li ip alıyor iseniz hizmet aldığınız Isp yi arayıp destek alabilirsiniz.

 

 

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »