ADSL Modem Kurulumu

01 Temmuz 2008 1

Gerekli Malzemeler: ADSL modem splitter(ayraç), CAT5 ağ(data) kablosu  ve telefon ana hattı.

Modem adaptör ile elektrik beslemesi sağlanır ve ağ kablosu ile bilgisayar arasında lokal ağ bağlantısı sağlanır. Bu bağlantı yapıldıktan sonra bilgisayarınız modem üzerindeki DHCP’den Lokal IP adresi alır ve  bu IP adresi 192.168.X.X veya 10.0.X.X şeklinde olur. (Bu yazımızdan bu adres kullanılarak modem ayarlarının nasıl yapıldığını görebilirsiniz.)  Bu bağlantı sağlandıktan sonra ADSL modeme sinyal için gerekli olan telefon ana hattınız bağlanır. Bu bağlantı şu sekilde gerçekleşir;

Splitter’ın üzerinde 3 adet RJ11 Telefon jackı mevcuttur ve bunların üzerinde isimleri yazılıdır.

Line – Ana Hat kablosunuzun takılı olacağı giriş kısmı. (Duvardan veya prizden gelen telefon kablosu)

Phone – Telefon cihazınınıza giden kablonun takılacağı kısım.

ADSL (Dsl-Modem) – ADSL modemimize ara kablo ile bağlantı yapacağımız kısım. (Modem kutusu içerisinden ara kablo çıkmaktadır.)

Şimdi de ADSL modemler üzerinde bulunan sinyal ışıklarının ne anlama geldiklerini anlatmaya çalışalım.

PWR – Power, Modeminizin elektrik aldığını yani açık olduğunu temsil eder.

ADSL(DSL) – Modeminize ADSL sinyalinin ulaştığını temsil eder. Sabit şekilde yanar ise çalışıyor demektir, yanıp sönüyor ise modem, ADSL hattını kurmaya çalışmaktadır ya da veri
aktarımı vardır (normal kullanım). Ayrıca bu duruma “hat oturmadı” da denir. Işık olmaması durumunda ise bağlantı yok demektir.

PPP (Line) – Işığın yanmıyor oluşu internet bağlantımızın olmadığını ifade eder. Bu ışık ADSL modeminizin yapılandırmasını destekler. Şayet bu ışık yanmıyorsa PPPoA Bağlantı Ayarları kontrol edilmeli ve değerler aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde düzeltilmelidir. Kullanıcı adınız servis sağlayıcınıza göre farklılık gösterebilir.  Bu ışık yanıyor olması ise ayarların kayıtlı olduğunu temsil eder fakat doğru olduğu anlamına gelmez. Şayet ışık yanıyor olmasına rağmen internet bağlantınız yok ise ayarlarınızı kontrol etmenizi öneririm. Eğer bu ışık hiç yanmıyor ise modem ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Ayarlarda kullanıcı adı ve şifrede sorun yok ise ISP(Türk Telekom vs.) tarafında hata olabilir.

Wireless (WLAN) – Yeşil ya da yanıp sönüyür ise kablosuz(wireless) bağlantı aktif ve veri alışverişi vardır

Ethernet (LAN) – Yeşil ya da yanıp sönüyür ise ilgili porttan yerel ağ (LAN) bağlantısı aktiftir ve veri alışverişi vardır.

ADSL Modem ışıkları kullandığınız modeme göre farklı isimler alabilir. Kısaca yaygın olan modem ışıklarından bahsetmiş olduk.

Bu yazımızı burada noktalarken belirtmek isterim ki ADSL ile ilgili yazılarım devam edecektir. Merak ettiklerinizi veya öğrenmek istediklerinizi sayfanın altında bulunan yorum formu kanalıyla bize iletirseniz diğer yazılarımda ayrıca sizden gelen sorularıda cevaplamaktan gurur duyarım.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

1 Yorum »

  1. das 07 Şubat 2015 , 16:39 - Reply

    bilgilerden faydalandim emeginize sağlik

Yorum Yapın »