ADSL Nedir?

01 Temmuz 2008 0

“adesele” diye telaffuz ettiğimiz ama çoğumuzun aslen ne olduğunu bilmediği ADSL, İngilizce Asymmetric Digital Subscriber Line kelimelerinin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçe’ye ise Asimetrik (Bakışımsız) Sayısal Abone Hattı olarak çevrilebilir.

Asimetrik kelimesi, veri transfer hızının gönderim ve alım için eşit olmadığını belirtir. Kullanıcının veri alım hızı, gönderim hızından yüksek olur.

ADSL teknolojisi, mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızla veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.

ADSL, mevcut telefon hattını daha etkili kullanmak amacıyla sayısal verileme tekniği ile aktarılabilecek veri yeterliliğinin arttırılması yoluyla kullanıcıya geniş veri aktarım olanağı sağlamaktadır. Dolayısıyla bu teknoloji sayısal veri ve ses bilgilerini aynı anda kullanmamıza olanak sağlar. Ses ve veri bilgilerinin birbirlerini etkilememeleri için Splitter(Telefon Hattı Ayırıcısı) kullanılması gerekir. Ayrıca modeme ulaşan sinyalin kesilmemesi için telefon ana hattında da parelel bağlantının olmaması gerekmektedir.

Yorum Yapın »