Bilgisayar Formatlamadan Önce Yapılması Gerekenler

11 Haziran 2008 3

Kapmış olduğumuz kötü amaçlı bir program, denemek amaçlı kurup kaldırdığımız programlar veya sebep her ne olursa olsun bazan bütün çabalarımıza rağmen bilgisayarımızı ilk aldığımızdaki performansına döndürmemiz mümkün olmayabilir.  Böyle durumlarda işletim sistemimizi yeniden kurmaktan yani bilgisayarımızı ilk aldığımız haline döndürmekten başka çözüm kalmamaktadır. Ancak bilgisayarın formatlanması( yani işletim sisteminin tamamiyle temizlenmesi) ve yeni işletim sisteminin kurulması, dikkat edilmesi gereken bazı husuları da gündeme getirir. Bunları maddeler halinde sıralamaya çalışalım:

 1. İşletim sisteminin yüklü olduğu bölümde(C sürücüsü) bulunan dosyalarınızı yedekleyin. Kendi oluşturduğunuz klasörleri ve dosyaları yedeklemek genellikle bir problem oluşturmayacaktır, ancak kullandığınız programların oluşturduğu varsayılan dosya ve klasörleri yedeklemeyi unutmak genellikle formatlama esnasında en çok baş ağrıtan konulardan biridir. Genellikle programlar, ayarların kaydedildiği dosyaları ve bu programlarla oluşturulan dosyaları Belgelerim klasörü içinde program adıyla oluşturulmuş alt klasörlerde saklarlar. Dolayısıyla özellikle sık kullandığınız programların ayarlarının kaydedildiği dosyaları(formattan sonra bu ayarları tekrar alışkın olduğunuz halıne getirmenin ne kadar zaman alacağını unutmayın!) ve bu programlarla oluşturduğunuz dosyaları yedeklemeyi unutmayın.
 2. CD/DVD’de ya da taşınabilir bir diskte saklı tutmadığınız asıl program kurulum dosyalarınız C sürücüsü üzerindeyse bunları da yedekleyin.
 3. Şayet parola yöneticisi bir program kullanıyorsanız parolalarınızın yedeğini almayı unutmayın. Bu tür programların genellikle içe/dışa aktarma seçenekleri olduğundan programın kendisi kullanılarak parolalarınızın yedeğini almak genellikle problem oluşturmayacaktır. Ancak programı tekrar kullanmama ya da kullanamama(işletim sistemi değişikliği gibi) ihtimaline karşı .csv ya da .xml gibi başka programlarla da açılabilecek evrensel bir formatta da yedek almayı unutmayın.
 4. Şayet Firefox kullanıyorsanız kişisel ayarlarınızı, eklentilerinizi, eklentilerinizin ayarlarını ve parolalarınızı yedeklemeyi unutmayın. (Bu konunun detayıyla ilgili yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.)
 5. Şayet eposta yöneticisi kullanıyorsanız ve mesajlarınızın aslını sunucuda tutmuyorsanız bunları yedeklemeyi unutmayın. Ayrıca parolalarınızı, POP3 ve SMTP sunucularınızın adreslerini de bir kenara not etmeyi ya da program aracılığıyla yedeklemeyi unutmayın.
 6. Hepsinden önemlisi ise sürücülerinizin yedeğini almak. Eğer formattan sonra Aygıt Yöneticinizde yandakine benzer bir şekille karşılaşmak ve başınıza ve de midenize ağrılar girmesini istemiyorsanız sürücülerinizi mutlaka yedekleyin. Piyasada bu işi yapan ücretli ya da ücretsiz bir sürü program var ve bunlardan birini kullanarak mutlaka sürücülerinizin yedeğini alın. Benim tavsiyem Double Driver.
 7. Ağ kartınızın sürücüsünü yedeklemeyi unutmayın. Evet bu yukarıdaki maddenin tekrarı, ancak inanın önemine binaen tekrar ediyoruz. Çünkü diğer sürülerinizin yedeğini almayı unutmuş bile olsanız şayet formattan sonra ağ kartınız çalışıyo olursa hiç değilse internete baglanarak bilgisayarınızın tanıyamadığı diğer aygıtlarınızın sürücülerini internetten bulma şansınız olur. Aksi taktirde ise şayet evde internete baglandığınız baska bir bilgisayarınız yok ise bir arkadaşınızın ya da teknik servisin yardımına muhtaç kalacağınızı asla unutmayın.

Bu listede bilgisayar formatından önce yapılması gereken işleri hiçbirseyi atlamadan sıralamaya calışsak ta unutmuş olabileceğimiz ya da sizin bilgisayar kullanımınıza özel durumlar olabilir. Bunu göz önünde tutarak okuyucularımızdan kendi tecrübe ve tavsiyelerini de aşağıya yorum ekleyerek bizlerle paylaşmalarını rica ediyoruz.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

3 Yorum »

 1. mustafa balta 07 Mayıs 2013 , 15:28 - Reply

  gerçekten çok yardımcı oldu çok sağolun yarın ki yazılımdan Allah’ın izniyle iyi puan alıcam

 2. Esat 05 Şubat 2012 , 13:34 - Reply

  Kardeş Ben Bilgisayarıma XP Kurmayı Düşünüyorum Eğer Drivermax Programı İle Sürücülerimi Yedekleyip Bilgisayarıma XP Kurduğumda Sürücüleri Programla Yeniden Kuracam Zaman Sürücü Uymaz Sonra Sistem Bozulur Vs Gibi Sorunlar Ortaya Çıkmaz Değil Mi? Lütfen Cevap Verebiliyosanız Cevap Verin Çok Acil Yardım Lazım!!

  • admin 10 Şubat 2012 , 07:57 - Reply

   Arkadasim ayni bilgisayari formatlayip kurmayi dusunuyorsan bi problem olmaz. Yani suruculeri aldigin bilgisayarla XP’yi kuracagin bilgisayar ayniysa. Ama yedeklemeyi bir bilgisayardan yapip, kurulumu baska bir bilgisayara yapiyorsan problem cikabilir. Cunku donanimlari muhtemelen farkli olacaktir ve yedekledigin suruculerin yeni donanimdakilerle ayni olmasi lazim ki yedeklemen bir ise yarasin. Bu durumda yeni bilgisayarinin ag kartinin surucusunu ayarlamak ilk isin olmali. Sayet internet baglantin varsa gerisini zaten internet uzerinden de bulup indirebilirsin. Bu arada, yav kardesim hic usenmiyo musun her kelime basi icin CAPS LOCK tusuna basmaya? His baska isin gucun yok mu senin?

Yorum Yapın »