Windows 7 Bilgisayarda Dosya Uzantısını Göstermek

09 Mayıs 2013 0

Anlayamadığım bir nedenden ötürü Windows en eski versiyonlarından beri güvenlikle ilgili bazı ayarları varsayılan (fabrika çıkışı ayarı) olarak kapalı tutuyor ve bu ayarları açmak kullanıcıya bırakılıyor. Ancak genellikle bu durum kullanıcı için güvenlik riski oluşturuyor. Bunların en başında ise dosya uzantılarının varsayılan olarak saklanması.

dosya-uzantilari

Yukarıdaki resme Windows Gezgini içinde liste görünümünde dikkatlice bakarsanız, sağdaki dosyaları birbirinden ayıran tek özellik ikonları. Yine görüleceği üzere iki çift dosyanın ikonu da tamamen aynı. Windows’u varsayılan ayarları ile kullanan herkes eğer Windows Gezgini’nde görünüm ayarlarından listele seçeneğini seçerlerse bu dosyalar hakkında edinecekleri bilgi bundan ibaret. Yani bütün dosya isimleri aynı ve bunlardan iki çifti de aynı türden dosya. Ancak soldaki listeye bakarsak işin aslının öyle olmadığını rahatça görebiliriz. Sadece dosya uzantılarına bakarak söyleyebileceğimiz ilk şey, bu dosyaların herbirinin ayrı bir türde olduğu. Ayrıca aynı ikona sahip üstteki iki dosya da sıkıştırılmış dosya türündeler. Ancak alttaki sarı arka planlı dosyaların ikisi de resim dosyayı gibi görünse de aslında bir tanesi .exe uzantısına sahip bir uygulama dosyası. Eğer Windows’u varsayılan ayarlarında dosya uzantıları gizlenmiş olarak kullanıyorsanız, bu dosyanın da resim dosyası olduğunu düsünerek ikon üzerinde çift tıklayarak resmi açmaya çalışabilirsiniz. Eğer bu uygulama dosyası resim kılığına girmiş bir virüs ise artık bilgisayarınıza virüs bulaştı demektir.

Bildiğiniz gibi bir virüsün bilgisayarınıza bulaşması için bu virüs kodunun bir şekilde bilgisayarınızda çalıştırılması gerekmektedir. Dosyayı sadece indirmiş olmak bilgisayarın virüs kaptığı anlamına gelmez. Bu yüzden bilgisayar korsanları yazdıkaları virüslerin bilgisayarınızda bir defa dahi olsun çalıstırılması için farklı yöntemler kullanırlar. bunlardan biri dosya ikonunu değiştirmek olabileceği gibi, bunlar ayrıca dosya uzantısını da değiştirip uygulama dosyalarını farklı bir türde gösterebilmektedirler. Yani dosya uzantılarını gösteriyor olmak başlı başına yeterli değildir.

Bu ön bilgiden sonra şimdi gelelim bilgisayarımızda dosya uzantılarını nasıl göstereceğimize…

  1. Alışık olduğunuz yöntemle herhangi bir Windows Gezgini penceresi açın.
  2. Menü çubuğundan Araçlar > Klasör Seçenekleri… seçeneğini seçin.
  3. Açılan pencerede Görünüm sekmesine gidin ve Gelişmiş Ayarlar altında Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle kutusunun işaretini temizleyin.
    dosya-uzantisi-goster
  4. Tamam ve Uygula tuşlarını tıkalayarak bu pencereyi kapatın.

Eğer herhangi bir nedenle dosya uzantılarını tekrar saklamak istiyorsanız aynı yolla bu kutucuğu tekrar işaretleyerek dosya uzantılarını gizleyebilirsiniz.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »