Bookmarklet Nedir, Tarayıcımıza Nasıl Ekler ve Kullanırız?

16 Ağustos 2008 0

Bookmarklet, bookmark (yer imi, favori) ve applet (küçük uygulama) kelimelerinin birleşiminden oluşturulmuş bir kelime olup Bağlantı Uygulamacığı diye Türkçeye çevrilebilir. Genellikle bu uygulama basit bir JavaScript kodundan ibarettir. Bu uygulamalar sayesinde;

  1. Tarayıcıda görüntülenen web sayfasının görünümü değiştirilebilir,
  2. Web sayfasından bağlantı, resim ya da metin gibi data seçilip çıkarılabilir,
  3. Sayfada seçili bir metin kullanılarak arama motorlarından arama yapılabilir,
  4. Görüntülenen sayfa bir çeviri servisi ya da bağlantı denetleyicisine gönderilebilir,
  5. Web sayfasında bu seçenek sunulmamışsa sık kullanılan bazı biçim seçenekleri ayarlanabilir.

Genellikle bookmarkletler sayfa adresinin, sayfada mevcut metin veya resimlerin kopyalanıp başka bir sayfaya taşınması sırasındaki aşamaları kısaltmak için kullanılır.

Firefox ve Safari’de Bookmarklet Kurulumu:

Aşağıdaki hareketli resimde görüldüğü gibi sol fare tuşuyla bookmarklet bağlantısını tek tuşlayın, farenin tuşunu bırakmadan bookmarkleti yakalayın ve Firefox’un yer imi araç çubuğuna taşıyıp farenin tuşunu bırakın. Daha sonra silmek isterseniz bookmarklet üzerinde sağ tıklayıp açılan içerik menusunden Sil’i tıklayın. Safari’de de aynı işlemleri yaparak bookmarklet ekleyip silebilirsiniz.

İPUCU: Aynı yöntemi kullanarak herhangi bir sayfadaki bağlantıyı da Yer İmleri Araç Çubuğu’na ekleyebilirsiniz.

Firefoxta Bookmarklet Kurulumu

Internet Explorer 6-7’de Bookmarklet Kurulumu:

Internet Explorer 6 ve 7’de bookmarkletleri tutup Bağlantılar çubuğuna taşıma sansınız maalesef yok. O yüzden normal bir bağlantıyı nasıl Favorilerimize ekliyorsak aynı işlemi burada da tekrarlıyoruz.  Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus karşınıza çıkacak güvenlik uyarısına Evet diyerek onaylamak.

bookmarklet guvenlik uyarisi

Ve daha sonra da bookmarkleti kaydedeceğiniz klasörü seçip Ekle tuşuna basmak.

İPUCU:  Sık kullandığınız bağlantıları Bağlantılar klasörüne eklerseniz Sık Kullanılanlar menüsüne tıklayıp orada bulunan diğer favorileriniz arasından aramak zorunda kalmazsınız. Bu bağlantılar Bağlantılar araç çubuğu üzerine kaydolur her zaman gözünüzün önünde bulunurlar.

sik kullanilanlara ekle

Bookmarkletler Nasıl Kullanılır?

Bookmarklet kullanımını bir örnekle açıklamak zannederim daha faydalı olacak. Yukarıdaki hareketli resimde tinyurl.com sitesine ait bir bookmarklet yüklenirken görüyorsunuz. Bu site herhangi uzun bir bağlantıyı kısaltmaya yarıyor. Siteyi kullanabilmek için normalde kısaltmak istediğimiz uzun bağlantıyı seçip kopyalamamız ve tinyurl.com adresine gidip ordaki mevcut alana yapıştırmamız ve yine mevcut tuşa tıklamamız gerekiyor. Oysa bookmarklet sayesinde kısaltmak istediğimiz bağlantının olduğu sayfa iken bookmarklete tıklamamız yeterli oluyor. Programcık bizim yerimize bağlantıyı seçip kopyalıyor, tinyurl.com sitesini açıyor ve tıklanması gerekli tuşa tıklıyor. Eğer bu işlemi oldukça sık tekrarlayan biri iseniz sizi onca zahmetten kurtarmış oluyor.

UYARI: Bookmarkletler her ne kadar hayatımızı kolaylaştıran küçük programcıklar da olsalar kötüniyetli kişiler bu yolla bilgisayarınıza zarar verebilir veya sizi bilgisayarınıza zarar verebilecek sitelere yönlendirebilirler. Bu yüzden emin olmadığınız sitelerden kesinlikle bookmarklet yükleyip kullanmayın!

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »