En Popüler 5 URL Kısaltıcısı

14 Ağustos 2008 0

URL kısaltılması, elimizde mevcut uzun bir bağlantının İnternette mevcut bazı siteleri kullanarak kısaltılmasına denir. Bu servisler kullanılarak uzun bağlantı yerine kısa bağlantıyı karşımızdakine vererek bu servislerin yardımıyla onları bağlantısını verdiğimiz asıl siteye yönlendirebiliriz.

url kisaltici tinyurl

Mesela yukarıdaki gibi bir linki bir arkadaşınıza göndermek zorunda olduğunuzu bir düşünün! Neyse ki internette her şeye bir çözüm var. Bu yazımızın konusu bu şekildeki uzun bağlantıları Internette mevcut 5 bedava popüler URL kısaltıcı servisi kullanarak kısaltmayı öğreneceğiz.

Bir not olarak bu tür servisler kullanılarak içinde zararlı yazılımların olduğu sitelere de yönlendirilebileceğinizi unutmamanızı tavsiye ediyorum.

1. TinyURL (25 karaktere indirir)
TinyURL bu tür servislerin öncüsü. Bu site aracılığıyla oluşturduğunuz bağlantıların süresi dolmuyor, ve artık aşağı yukarı herkes tarafından tanındığı için insanlar tıklarken biraz daha az tereddüt ediyorlar. İşlem tamamlandıktan sonra yeni URL otomatik olarak panoya kopyalanıyor. Eğer bu tür servisleri çok kullananlardan iseniz buraya TinyURL!tıklayarak bookmarklet’i Firefox’ta “Yer imi araç çubuğu”na ve Internet Explorer 7’de de “Bağlantılar” araç çubuğuna ekleyebilir ve bu işi otomatikleştirebilirsiniz. Bu konuda bilginiz yoksa Bookmarklet’ler konusundaki detayli yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

url kisaltici tinyurl

2. is.gd (17 karaktere indirir)
Verdiğiniz URL 17 karaktere indiriliyor ve eğer tarayıcınızda Flash kurulu ise (video izleyebiliyorsanız kurulu demektir) otomatik olarak panoya kopyalanıyor. Oluşturduğunuz yeni bağlantının sonuna – işaretini eklerseniz verdiğiniz sayfa doğrudan açılmak yerine is.gd sitesi açılacak ve bağlantıyı verdiğiniz şahıs nereye gittiğini görebilecek. Şurda olduğu gibi… http://is.gd/53uo-

is.gd bookmarklet ‘i de buradan ekleyebilirisiniz. Ya da Firefox Eklentisini buradan indirebilirsiniz.

isgood2

3. Bit.ly (20 karaktere indirir)

Bit.ly’yi diğerlerinden ayıran özelliği bu site kanalıyla verdiğiniz bağlantılara kaç kişinin tıkladığını sayabilmesidir. Şayet aynı bağlantıyı bir kaç değişik siteden verdiyseniz tıklayanların hangi sitelerdeki bağlantıya tıklayıp verdiğiniz asıl sayfaya ulaştığını da gösterebilmektedir. (Görmek için tıklayın: http://bit.ly/21tOh5 ) Bunun için URL’nizi kısalttıktan sonra kısaltilmiş URL’in yanında verilen Info linkine tıklayın ve açılan sayfayı favorilerinize ekleyin.

bitly info

Eğer sık kullanmayı düşünüyorsanız Bit.ly bookmarklet de burada.

4.Cli.gs (20 karaktere indirir)
cligs logo

Cli.gs kullanıcı izleme ve analitik yönleri açısından en iyisi ancak bazı özellikleri kullanabilmek icin ücretsiz üye olmanız gerekiyor.Cli.gsbookmarkleti de buradan ekleyebilirsiniz.

5.SnipURL (24 karaktere indirir)
SnipURL’i diğerlerinden ayıran yanı ise üye olarak kullanabileceğiniz ve birden cok bağlantıyı aynı anda kısaltmanıza yarayan ozelligi. Onun dışında uzun bağlantınızı kısalttıktan sonra düzenleme imkani da veriyor. Bookmarklet’i de burada: Snipurl

url kisaltici spinurl

Yorum Yapın »