Microsoft Excel’de Birden Fazla Hücreyi Seçme ve Aynı Anda Koruma

06 Ağustos 2008 0

Şurdaki yazımızda detaylı olarak Microsoft Excel’de tek bir hücrenin nasıl korunduğunu izah etmiştik. Bu yazımızda ise birbirine bitişik ya da ayrı yerlerde bulunan birden fazla hücrenin aynı anda korunmasını yine resimlerle anlatacağiz.

1) Önce sayfanın tamamını fare ile seçin ve seçilen alanın üzerinde sağ tıklayıp Hücreleri Biçimlendir… seçeneğini seçin.

bırden fazla hucre koruma1

Sayfanız çok büyükse sayfanın tamamını seçmek için sol üst köşede bulunan Tümünü Seç düğmesine sol tuşla tıklayıp sayfanın tamamını seçin ve yine sağ tuşla Hücreleri Biçimlendir… seçeneğini seçin.

bırden fazla hucre koruma2

3) Açılan pencerede Koruma sekmesine gidin ve Kilitli ve Gizli onay kutularını temizleyin.

excel hucre koruma2

4) Yanyana hücreleri sol tuş ile ilk hücreye tıklayıp tuşu bırakmadan fareyi (seçim yapacağınız alanın durumuna göre) aşağı-yukarı ya da sağa-sola doğru sürükleyerek sectikten sonra klavyedeki Control tuşuna basın. Control’u basılı tutarak koruma altına almak istediğiniz ve yanyana bulunmayan diğer bütün hücreleri de seçin.  Daha sonra seçilen alanın üzerinde herhangi bir hücreye sağ tıklayın ve Hücreleri Biçimlendir… seçeneğini seçin.

bırden fazla hucre koruma

Ve açılan pencerede Koruma sekmesine gidin ve Kilitli onay kutusunu işaretleyin.

excel hucre koruma3_3

Şu ana kadar önce sayfadaki bütün hücrelerde zaten mevcut bulunan kilidi kaldırdık, daha sonra da koruma altına almak istediklerimizi tekrar kilitledik.

Bundan sonra Microsoft Excel’de Hücre Koruma konulu yazımızdaki 4’üncü ve son aşamayı aynen tekrar edin.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »