Firefox Arayüz Dili Değiştirme

09 Mayıs 2013 2
 1. Firefox tarayıcınızın görüntülendiği arayüz dilini değiştirmek için önce aşağıdaki bağlantıdan kullanmak istediğiniz arayüz diline ait dil paketini indirin. Firefox’ta kullanıcı arayüzleri eklenti gibi çalışıyor, dolayısıyla dil paketinin kurulumu eklenti kurulumu ile aynı. Aşağıda verilen link Windows bilgisayarlar için mevcut olan en son Firefox sürümüne ait. Bu sayfada indireceğiniz dosya adı, indirmek istediğiniz dile ait iki harfli kod ve .xpi uzantısından oluşmaktadır. Şayet Rusça dil paketi indirmek istiyorsanız ru.xpi Türkçe indirmek istiyorsanız da tr.xpi bağlantısı üzerine tıklayın.
 2. Bütün eklenti kurulumlarında olduğu gibi Firefox’ı yeniden başlatın.
 3. Adres çubuğuna about:config yazıp Enter tuşuna basarak Firefox ayarlarına gidin. Uyarı penceresi çıkarsa Söz veriyorum, dikkatli olacağım! tuşuna basarak devam edin.
  firefox-about-config
 4. Ayarlar penceresindeki arama çubuğuna general.useragent.locale yazarak arayüz dili seçimine ilişkin ayarı bulun ve üzerine çift tıklayın.
 5. Açılan penceredeki kutuya kurmak istediğiniz dile ait kodu girin. Mesela Türkçe için tr ya da tr-TR‘yi girebilirsiniz. Eğer kurmak istediğiniz dilin birden fazla ülke varyasyonu varsa o zaman dil kodu ve ülke kodunu birlikte girmeniz gerekir. Mesela Meksika’da konuşulan İspanyolca için  es-MX girmeniz gerekiyor.
  firefox-dil-secimi
 6. Tamam’a tıklayıp kapattıktan sonra Firefox’ı yeniden başlatın.

Bu yöntem kullanarak sadece Firefox uygulamasının gösterildiği arayüz dilini değiştirebiliyoruz. Dil paketini değiştirdiğinizde tüm menüler, seçenekler ve Firefox uygulamasının parçası olan metinler indirdiğiniz dil paketinin dilinde gösterilir.

Eğer arayüz değiştirme işini oldukça sık yapıyorsanız o zaman her seferinde ayarlarla oynamaktansa Quick Locale Switcher adlı eklentiyi yükleyip dil değiştirme işini hızlandırabilirsiniz. Bu eklenti ayrıca ziyaret ettiğiniz web içeriğinin dilini  ya da Firefox’ta bulunan yazım denetleyicinin dilini de değiştirmenize yardımcı oluyor.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

2 Yorum »

 1. Muhsin 23 Temmuz 2014 , 09:56 - Reply

  Tebrikler siber hocam, kısa ve öz anlatım

 2. sadettin 09 Ağustos 2013 , 00:25 - Reply

  Hocam muhteşemsin

Yorum Yapın »