Internet Explorer Kullanıcıları İçin Çok Önemli Microsoft Güvenlik Uyarısı (961051)

13 Aralık 2008 0

Microsoft’un düzenli aylık yamalarını yayınlamasının üzerinden henüz birkaç gün geçmiş olmasına rağmen güvenlik sitelerinde Internet Explorer kullanıcılarına uyaran yeni bir haber dolaşmaya başladı. Bunun üzerine Microsoft 10 ve 12 Aralık 2008 tarihlerinde bir Güvenlik Uyarısı (961051) yayınladı.

firefox-vs-ie Microsoft’un açıklamasında lafı biraz gevelemiş ama özetle Internet Explorer’ın herhangi bir versiyonunu(IE 5, IE6, IE7 vs. ve hatta IE8 Beta da dahil!)  herhangi bir sistemde(Windows XP, Vista vs.) kullanıyorsanız bu açıktan etkileniyorsunuz demektir. Bu açık sayesinde internet korsanları kendi sitelerine veya ele geçirdikleri başkalarına ait sitelere ekledikleri bazı kodlar yardımıyla bilgisayarınızda mevcut antivirüs programlarının çoğunluğu tarafından henüz bulunamayan bazı programları bilgisayarınıza indirip bilgisayarınızı kontrol altına alabiliyorlar ya da gizli bilgilerinizi çalabiliyorlar.

Yine Microsoft yayınladığı bu uyarıda güya bazı çözüm yolları da önermiş ancak bunları uyguladığınız taktirde de bir sürü yan etkileriyle karşılaşıyormuşsunuz. Ve Microsoft bu açıkla ilgili yamanın ne zaman çıkacağı konusunda da açık bir ifade kullanmamış.

Herkesin anlayabileceği dille olayın Türkçesi şu: Bu açığa Microsoft tarafından bir yama çıkarılana kadar Internet Explorer kullanmayın! İlle de Internet Explorer kullanmak isterseniz ve İngilizceniz de varsa yukarıda bağlantısını verdiğim orjinal Microsoft sayfasından geçici çözüm önerilerini uygulayabilirsiniz.

Benim tavsiyeme gelince; bugünden tezi yok aşağıda bağlantılarını verdiğim sitelere giderek adam gibi bir tarayıcıyı bilgisayarınıza kurun ve mecbur kalmadıkça da bir daha Internet Explorer kullanmayın!

Kullanım popülerliği sıralamasına göre Internet Explorer yerine kullanabileceğiniz İnternet tarayıcıları listesi:

Firefox ( Benim kişisel favorim, eklentileri yardımıyla bu tarayıcı ile yapamayacağınız hiçbirsey yok gibi.)
Google Chrome (Google tarafından çıkarılmış oldukça yeni bir tarayıcı.)
Opera (Türkçe dil desteği için International seçeneğini seçin.)

NOT:  Yaması çıkmış olup Microsoft tarafından yapılan güncelleştirmeler şu sayfadaki bağlantilardan indirilebilir.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »