Masaüstü Arka Plan Resim Listesini Temizleme

21 Haziran 2008 6

Hepimiz internetten görüp beğendiğimiz veya kendi çektiğimiz resimleri arka plan resmi olarak kullanırız ancak sıkıldığımız zaman bunları değiştiririz. Buraya kadar herşey normal, ancak bu işlemi sık yaptığımızı düşünürsek zamanla arka plan resimlerini değiştirmek basit bir işlem olması gerekirken can sıkıcı ve zaman alıcı bir işlem haline dönüşebilir. Bunun en büyük sebebi ise Windows XP’nin artık kullanmadığımız resimleri hala listede tutması ya da Windows’la birlikte gelen ve babaannemiz zamanından kalma ve kimsenin kullanmadığı resimlerin hala bu listede bulunuyor oluşudur.

Şayet bu liste sizin için de içinden çıkılamaz bir hal aldıysa, bu listeyi temizlemenin bir yolu var: Windows’un bu resimleri tuttuğu klasörlere gidip bu resimleri birer birer temizlemek. Windows bu resimleri varsayılan olarak %WinDir%  (sadece Wındows XP’de) ve %WinDir%\Web\Wallpaper (Wındows 7 ve Vista dahil) klasörleri içinde saklamaktadır. Bu ortam değişkenlerini kullanarak belirtilen sistem klasörlerine ulaşmak için herbirini ayrı ayrı yukarıdan kopyalayıp Windows Gezgini adres çubuğuna yapıştırıp ENTER tuşuna basabilirsiniz.

Yukarıda C:\WINDOWS içinde bulunan ve tarihi değerinden başka hiçbir özelliği bulunmayan arka plan resimleri seçilmiş olarak görülüyor. Bütün yapmanız gereken bu klasöre giderek dosyaları türlerine göre sıralamak ve CTRL tuşunu basılı tutarak hepsini tek tek seçtikten sonra ya tamamını silmek, ya da daha sonra kullanabilirim derseniz bunları oluşturacağınız başka bir klasöre taşımak.

Dikkat etmeniz gereken burada yanlış bir dosyayı silmemeniz veya yanlış bir dosyanın yerini değiştirmemeniz. Aksi taktirde bazı programlarınız veya Windows’unuz çalışmayabilir.

Bunun için sadece .bmp uzantılı dosyaları seçtiğinizden emin olun. Yukarıdaki resimde resmin adıyla birlikte dosya uzantılarını da göruyorsunuz. Dosya uzantılarını Windows Gezgini’nde görebilmeniz için bazı ayarları değiştirmeniz gerekebilir.

Bu sefer %WinDir%\Web\Wallpaper klasörüne giderek yine aynı şekilde sadece arka plan resim listesinde görünmesini istemediğiniz dosyaları seçin ve ya tamamen silin ya da başka bir klasöre aktarın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra listeniz sadece istediğiniz ve sık kullandığınız resimlerden oluşacak.

Bu resimde dikkatinizi çekti mi bilemiyorum ama eğer en baştaki resimle kıyaslarsanız “Internet Explorer Wallpaper” yazısının da listeden kalkmış olduğunu göreceksiniz. Sebebi yapmış olduğumuz işlemler değil. İnternetten beğendimiz resimleri nasıl arka plan resmi yaptığımızı ya da bu listeden “Internet Explorer Wallpaper” ya da “Masaüstü Background” (Firefox için) şıklarını nasıl kaldırdığımızı görmek istiyorsanız lütfen şu yazımızı okuyun.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

6 Yorum »

 1. 0rtakoylu 11 Temmuz 2013 , 01:14 - Reply

  Arkadaşlar; çok basit diyelim ki masa üstü arka planda önceden ekleyip ancak pişman oldugumuz resmi silmek istiyooruz:Yapacağımız işlem: silinmesi gereken resmin üzerine gelip, gözat var sağda ona tıklıyoruz ve o istenmeyen resim internet explorer wallpaper klasör altında gözüküyor ordan sil … bu kadar :))

 2. ramazan 22 Ekim 2011 , 12:04 - Reply

  Güzelll

 3. arka plan 21 Aralık 2010 , 22:05 - Reply

  MURAD arkadaşımızın da dediği gibi bende tek klasik herkeste olanlar var diğerleri yok ama sağ tık>masaüstü dediğimde benim masaüstü resmi yapmadığım resimler bile çıkıyor. Onları nasıl sileceğiz ? asıl onlar lazım bizlere .

 4. MURAD 01 Şubat 2010 , 15:54 - Reply

  TMM ANLATIM SÜPERDE WALLPAPER İÇİNDE SİLECEKLERİM GÖRÜNTÜLENMİYO ÇÖZÜM????

 5. Hasan AKARSU 13 Ekim 2009 , 22:29 - Reply

  gerçekten faydalı bir site…Başarılar dilerim

 6. safa 25 Nisan 2009 , 18:53 - Reply

  Paylaşim için saol

Yorum Yapın »