MSN’den Skype’a Zorunlu Geçiş Güncellemesini Kapatma

02 Mayıs 2013 1

Microsoft, Windows Live Messenger ya da eski adıyla MSN Messenger denen, hepimizin severek kullandığı progamın fişini 1 Mayıs 2013 tarihi itibariyle çekti. 1 Mayıs 2013′ten itibaren herkes “Daha yeni bir sürüm var. Devam edebilmeniz için yeni sürümü yüklemeniz gerekir.” uyarısını almaya başladı. Yanlışlıkla Tamam tuşuna basanlar farkında olmadan Skype’ı bilgisayarlarına yüklediler ve MSN Messenger bilgisayarlarından kaldırıldı. Buna hazırlıklı olduğum için Skype ile ilgili yazıları siteye eklemeye başlamıştım.

Ancak MSN Messenger sevdalıları için henüz herşey bitmiş değil. MSN’i güncelleme tuşuna basıp zorunlu olarak Skype’ı bilgisayarınıza kurmuş ve MSN’i bilgisayarınızdan kaldırmış olsanız bile, MSN Messenger’ı kullanmaya en azından tahmini olarak Mart 2014‘e kadar devam edebileceksiniz.

MSN aşığı birisi bu problemi halletmek için Messenger Reviver 2 adlı bir program yazmış. Programı yazan şahsın iddiasına göre bu program otomatik olarak eski Windows MSN Messenger dahil olmak üzere Windows Live Messenger 2012, 2011, 2009 ve 2008 versiyonlarının sıfırdan kurulumu ve Skype güncelleme engellemesi gibi işleri yapıyor. Ayrıca isterseniz 2009 ya da 2012 versiyonunu 47 dilde bilgisayarınıza kurabiliyor. Program kurulum gerektirmiyor ve Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8’de çalışıyor. Programın çalışması için bilgisayarınızda .NET Framework 2.0 veya üstünün kurulu olması gerekiyor (Vista ve sonrasında otomatik olarak var zaten).

Benim yaptığım testlerde program İngilizce Windows Live Messenger 2011’ın Skype güncellemesini kapadı ve 2 Mayıs 2013 itibariyle oturum açabildim. Arkadaşlarım çevrimdışı olduğu için  mesaj gönderme ya da sesli görüntülü konuşmayı test edemedim. Daha sonra programın Do a new Messenger install (Yeni bir Messenger kurulumu yap) seçeneği altında Türkçe’yi seçtiğimde sadece 2012 versiyonu yükleme seçeneğini verdi. Tamam dediğimde ise belki yarım saatten fazla bir sürede 2011 versiyonunu kaldırdı ve 2012 versiyonunu kurdu, ancak versiyon hala İngilizce idi. Yani sözün özü, elinizdeki versiyondan memnunsanız başka birşeyle oynamayın!

Skype zorunluluğu olmadan MSN yükleyebilmek veya  MSN Messenger’ı geri getirmek için:

Messenger Reviver 2 İndirin! Açılan pencerede Download This File tuşuna basın ve verilen harfleri girdikten sonra Download Now tuşuna basın.
 1. Öncelikle Messenger Reviver 2 isimli programı bilgisayarınıza indirin. virustotal tarama sonuçlarına buradan bakabilirsiniz. Bu indirme bağlantısı ile ilgili problemleri lütfen aşağıdan yorum yaparak bana bildirin.
 2. İndirdiğiniz exe dosyasına çift tıklayarak programı çalıştırın. Antivirüs programınızın uyarılarına aldırmayın ve sizden izin isterse verin.
 3. Eğer sunulan zorunlu güncellemeye Tamam demediyseniz açılan pencerede bilgisayarınızda kurulu MSN versiyonunu göreceksiniz. Bu pencerede Start tuşuna basarak zorunlu Skype güncellemesini kaldırın ve MSN’i kullanmaya devam edin.
  messengerreviver2
 4. Eğer bilgisayarınızda MSN hiç kurulu değil idiyse o zaman aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Bende sadece 2012 versiyonunu kurma seçeneği aktifti. Sizin için 2009 da aktif olabilir. Aktif olan seceneklerden istediğiniz üzerine tıklayın ve o versiyonu Skype güncellemesi kapatılmıs olarak bilgisayarınıza kurun.
  messenger-kurulu-degil
 5. Eğer 1 Mayıs 2013’teki son güncellemeyi yaptığınız için MSN Messenger bilgisayarınızdan kaybolduysa o zaman aşağıdaki pencereyi göreceksiniz. Burda Begin tuşuna bastığınız zaman son kurulu MSN versiyonu tamir edilecek ve güncellemesi kapatılmış olarak tekrar kurulacak.
  msn-skype-guncellemeden-sonra
 6. Eğer bu yöntemlerin hiçbiri çalışmazsa o zaman ana penceredeki Advanced tuşuna basıp orada mevcut seçeneklerden birini kullanabilirisiniz.
  reviver2-advanced-secenekler
 • Patch Messenger (Messenger’a yama yap)
 • Do a new Messenger install (Yeni bir Messenger kurulumu yap)
 • Do a repair messenger install (Messenger kurulumunu tamir et)
Eğer bu yazıda tavsiye edilenleri yapıp MSN’inize geri kavuştuysanız sitemize geri gelip buraya, hangi işletim sisteminde hangi MSN versiyonunda işe yaradığını, yazarsanız sizden sonrakilere de bir faydanız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

1 Yorum »

 1. Recep 04 Mayıs 2013 , 02:19 - Reply

  Süpersiniz hocam! Windows 7 de Live Messenger 2011 versiyonunda çalıştı. Allah tuttuğunuzu altın etsin…

Yorum Yapın »