Programsız Olarak Çoklu Skype Oturumu Açma

10 Mayıs 2013 9

Aynı bilgisayarda birden fazla Skype oturumu açabilmek için bilgisayarınızda sedece tek bir Skype programının kurulu olması yeterli. Ancak programa bir kullanıcı adı ile giriş yapar ve başka bir Skype adıyla ikinci bir oturum açmaya çalışırsanız var olan oturuma ait pencerenin aktifleştirildiğini göreceksiniz. Çoklu Skype oturumu açabilmek için biri programlı ve diğeri programsız olmak üzere bilinen iki yol var. Öncelikle programsız olarak çoklu Skype oturumu açma yolunu gösterelim.  Eğer ekstra program kurulumu gerektirmeyen bu yöntem sizin sisteminizde problemsiz olarak çalışırsa sisteminize ayrıca bir program kurmak zorunda kalmamış olacaksınız. Bu yol Skype sürüm 4 ve üzeri için kullanılabilir. Programsız olarak çoklu Skype oturumu açmak için:

 1. Masaüstünün herhangi bir boş yerinde farenizin sağ tuşuna tıklayın ve açılan pencereden Yeni ve sonrasında açılan pencereden de Kısayol seçeneğini seçin.
  masaustu-kisayol-olustur
 2. Açılan Kısayol Olustur penceresinde Öğenin konumunu yazın kutusuna “C:\Program Files (x86)\Skype\Phone\Skype.exe” /secondary metnini olduğu gibi kopyalayıp yapıştırın ve İleri tuşuna basın.
  kisayol-oge-konumu
 3. Sonraki pencerede Bu kısayol için bir ad yazın kutusuna Çoklu Skype vb. gibi bu kısayolu normal kısayoldan ayıracak bir isim verin ve Son tuşuna basarak pencereyi kapatın.

Bundan sonra çoklu oturum açmak isterseniz oluşturduğunuz bu yeni kısayol üzerine çift tıklayarak sisteminizde mevcut olan Skype ile başka bir oturum daha açabilirsiniz.
programsiz-coklu-skype-acma

Benim Skype 6.3.0.105 ve 6.5.0.158 sürümlerini kullarak yaptığım testlerde iki Skype adıyla oturum açıp karşılıklı anlık mesajlar gönderdim ve bir problem yaşamadım. Ayrıca iki oturum açılı iken üçüncü bir Skype kopyası daha açtım ancak başka bir Skype adı kullanarak oturum açmadım.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

9 Yorum »

 1. KeremSamet 13 Aralık 2013 , 20:07 - Reply

  64 bit kullanıcıları “C:\Program Files (x86)\Skype\Phone\Skype.exe” /secondary bunu kısayola yapıştırsın. Denendi %100 çalışıyor.

 2. zafer 09 Aralık 2013 , 09:19 - Reply

  Arkadaşlar skype pc de yüklü kısayol tıklayıp açtığımda hedef bölümü pasif (kapalı) hiç bir şekilde oraya müdahale edemiyorrum (skype””6.1) bu ibare var çoklu açmam için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler…

 3. akın 30 Ekim 2013 , 18:32 - Reply

  müthiş anlatım ben sprogramlıda hata alıyordum bu oldu sağol … /secondary yoksa bunu ekleememiz gerekiyor ama yola

 4. Emre 07 Haziran 2013 , 13:41 - Reply

  Merhabalar,

  2 söyleneni de denedim ancak c: program dosyası bulanamıyor hatası veriyor. Nasıl çözebiliriz.

  Teşekkürler.

  • SiberHoca 09 Haziran 2013 , 02:07 - Reply

   Bilgisayarınızda kurulu olan Skype’ın masaüstünde var olan kısayolu üzerinde sağ tıklayıp en alttan Özellikler‘i seçin. Açılan pencerede Başlama yeri kutusundaki metni kopyalayın ve yeni oluşturacağınız kısayolda öğenin konumu kutusuna bu metni yapıştırın ve yapıştırdığınız bu değerin sonunda bir boşluk bırakarak /secondary metnini ekleyerek deneyin.

 5. ali candan 28 Mayıs 2013 , 22:03 - Reply

  tekrar selamlar arayıp tararken sorunu çözdüm benimle aynı sorunu yaşayan arkadalar aynen siberhoca nın deği gibi yapsın fakat şunu “C:\Program Files\Skype\Phone\Skype.exe” /secondary kopyalayıp yapıştırsınlar yani arada x86 olmadan ve 2. skype niz hazır

 6. ali candan 28 Mayıs 2013 , 21:02 - Reply

  selamlar benim pc de işe yaramadı program dosyası bulunamıyor diyor 32 bit son sürüm skype yüklü neyi yanlış yapıyorum acaba yapmam gereken başka şeyler var mıdır cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 7. utkan 28 Mayıs 2013 , 12:45 - Reply

  teşekkür edrim işe yarıyor güzel açıklama yapmışınız

  • SiberHoca 28 Mayıs 2013 , 13:08 - Reply

   Rica ederim.

Yorum Yapın »