PureText ile Biçimlendirme Olmadan Yazı Kopyalama

20 Haziran 2008 0

Kopyalanan metinden biçimlendirmeyi kaldıran Firefox eklentisi olan Copy Plain Text hakkındaki yazımızı okuyup ta “Ben Firefox kullanmıyorum, benim için tavsiye edeceğiniz birşey yok mu?” diyorsanız doğru yerdesiniz.

PureText adı verilen 28KB boyutundaki küçük bir program bu iş için ideal. Firefox eklentisi olan Copy Plain Text sadece tarayıcınız açıkken web sayfalarından yapmış olduğunuz kopyalama işlemleri için kullanılabilmesine karşın, PureText ile hem web sayfalarından hem de herhangi başka bir programdan ya da dökümandan kopyaladığınız metnin biçimlendirmesini kaldırabilirsiniz. PureText’in kurulum gerektirmeden kullanılabilmesi de ayrı bir avantajı. Programı kaldırmak isterseniz tek yapmanız gereken program kapalı iken program dosyasını silmek.

Kullanımı:

Programı çalıştırdığınızda aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi programın ikonu bildirim alanına (sistem tepsisi) yerleşiyor. Her zaman kullandığınız töntemlerden biriyle metni kopyalayın ve bildirim alanındaki PureText ikonuna tıklayarak panoya alınmış metinden biçimlendirmeyi kaldırın ve normal yöntemlerle metni yapıştırın.

Eğer her seferinde ekstra tıklama yapmak istemiyorum diyorsanız yazıyı kopyaladıktan sonra Windows varsayılanı olan CTRL+V tuşları yerine Windows Tuşu+V tuşlarını kullanarak yapıştırma işlemini tamamlayın.

Sistem tepsisi üzerindeki ikona sağ tıklayıp açılan pencereden Options‘ı seçerek program varsayılanı olan Windows+V tuş kombinasyonunu Windows varsayılanı olan CTRL+V dışında herhangi bir kombinasyonla değiştirebilirsiniz ya da programın Windows’la birlikte başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Programın en son versiyonunu bu bağlantıya tıklayıp PuteText web sitesine giderek sayfanın en altındaki bağlantıdan indirebilirsiniz. PureText’i Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/2003/Vista ile kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın »