Resim veya Fotoğrafa Program Kullanmadan Filigran Ekleme

13 Kasım 2008 0

Sitenize koyduğunuz ya da Flickr vb. fotoğraf paylaşım sitelerinde paylaşıma sunduğunuz dijital resim ve fotoğraflarınıza reklam ya da çalıntıya karşı koruma amaçlı olarak filigran koymak için normal olarak Adobe Photoshop gibi resim editörü bir program ya da bu iş için özel yapılmış bir program kullanmanız gerekmektedir. Ancak bu işi sık yapmıyorsanız ve sadece bazan ihtiyaç duyuyorsanız herhangi bir program yüklemeden, üye olmak zorunluğu olmadan ve hiçbir ücret ödemeden sadece tayacınızı kullanarak bu işi yapabileceğiniz bir site var: Watermark Tool

watermarktool

Site 1 Ocak 2008’den beri hizmet veriyor ve yazımızın yayın tarihi itibariyle  bu site kullanılarak yaklaşık 30 bin resime filigran eklenmiş.

gozat

Sitenin ana sayfasında sol tarafta bulunan Gözat… butonuna basarak filigran koymak istediğiniz resmi bilgisayarınızdan seçin. Site aynı anda 10 adet resim veya fotoğrafa filigran koymanıza izin veriyor, ancak her bir dosyanın boyu 100KB 200KB’dan küçük olmalı. Siz resim ekledikçe, eklenen resmin altında yeni resim eklemeniz için yeni bir Gözat… butonu ekleniyor.

secenekler1

Text: Filigran olarak koymak istediğiniz yazı.

Font: Filigran olarak koymak istediğiniz yazı tipi.

Text Size: Filigran olarak koymak istediğiniz yazının boyutu (Resmin büyüklüğüne  göre değişik yazı boyutlarını test etmenizi öneririm.).

Repeat: Bu seçenek seçilirse filigran yazısı resim üzerimde tekrar ediliyor ve bir altında bulunan Position seçeneğinde seçim yapmanız bir anlam ifade etmiyor.)

Position: Filigran olarak koymak istediğiniz yazının resim üzerindeki pozisyonu. Aşağıdaki resimde her seçeneğin Türkçe karşılığını bulabilirsiniz.

position secenkleri

secenekler2

Text Color: Filigran olarak koymak istediğiniz yazının rengi (rakam olarak girmenize gerek yok, yandaki kare şeklindeki kutuya bastığınızda bir resim paleti açılıyor ve seçimini buradan yapabiliyorsunuz.)

Text Transparency: Filigran olarak koymak istediğiniz yazının saydamlık oranı (0% yazıyı görünmez yapıyor, 100% en koyu hali)

Box Color: Filigran olarak koymak istediğiniz yazının arka planı olarak konan kutunun rengi (Örneği aşağıdaki resimde)

Box Transparency: Filigran olarak koymak istediğiniz yazının arka planı olarak konan kutunun saydamlık oranı. (100% en koyu hali, 0% da yazının etrafına arka plan kutusu konmuyor.)

Seçimlerinizi yaptıktan sonra tüm yapmanız gerekn Generate butonuna basmak. Daha sonra aşağıda  görüldüğü gibi orjinal resim ve filigran eklenmiş resim ekranda yanyana görünecek. Filigranlı resminizi kaydetmek için üzerine tıklayıp resmin orjinal boyutunda yeni bir pencerede açılmasını sağlamanız ve resim üzerinde farenin sağ tuşuna tıklatıp açılan icerik menüsünden Resmi Farklı Kaydet… seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

ornek

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »