Skype Boş Giriş Ekranı Sorunu ve Çözümü

03 Nisan 2015 0

Windows’ta  Skype oturumu açmaya çalışıyor ancak kullanıcı adı ve şifrenin girildiği oturum açma ya da giriş ekranı açılmıyor, yerine mavi bir ekran görünüyor ise aşağıdaki aşamaları takip edin. Her aşamadan sonra programı tekrar çalıştırıp problemin çözülüp çözülmediğini kontrol edin, eğer sorun çözülmemiş ise bir sonraki aşamaya geçin.

  1.  Son Skype versiyonunu kullandığınızdan emin olun. Son versiyonu burdan indirebilirsiniz.
  2. Bilgisayarınızdaki bütün Windows Güncellemelerinin yapılmış olduğundan emin olun.
  3. Hangi tarayıcıyı kullanıyor olursanız olun bilgisayarınızda İnternet Explorer’ın son versiyonunun kurulu olduğundan emin olun. Oturum açma penceresinin doğru gösterilebilmesi için bu aşama önemli çünkü Skype İnternet Explorer’daki bazı bileşenleri bu ekranın açılmasında kullanıyor. Ayrıca bu sadece Skype kullanımı için de geçerli değil, başka programlarda da bu çeşit bağımlılıklar var.
  4. İnternet Explorer’da İnternet Seçenekleri > Gelişmiş (en sağda) sekmesinde en altta bulunan Sıfırla… tuşuna basarak İnternet Explorerayarlarını sıfırlayın.
  5. Eğer yakınlarda Windows Sistem Geri Yükleme özelliğini kullandıysanız  bu linkten “LoginCleanup” adlı zıp dosyasını indirin ve içindeki .bat uzantılı dosyayı çalıştırın.
  6. Yukarıdakilerin hiçbiri sorunu çözmezse JavaScript’in çalışması için gerekli bazı DLL’leri sisteme tekrar kaydetmek için aşağıdaki aşamaları takip edin:

32-bit sistemler ve Internet Explorer 9’dan yüksek versiyonlar için:

Windows Başlangıç  Butonu-> Bütün programlar -> Donatılar-> Komut istemi üzerinde sağ tıklayın ve  ‘Yönetici olarak çalıştır‘ı seçin. Daha sonra sırasıyla aşağıdaki komutları yazıp her satırdan sonra klavyeden Enter tuşuna basın.

cd windows\System32
regsvr32 vbscript.dll
regsvr32 jscript.dll
regsvr32 jscript9.dll

Herbir komuttan sonra “… başarıyla gerçekleştirildi” uyarısı aldıysanız işlem başarılı olmuş demektir. Bilgisayarınızı yeniden çalıştırıp Skype’ta tekrar oturum açmaya çalışın.

64-bit Sistemler İçin: Komut istemi penceresini açtıktan sonra yine sırasıyla aşağıdaki komutları yazıp her satırdan sonra klavyeden Enter tuşuna basın.

cd windows\SysWOW64
regsvr32 vbscript.dll
regsvr32 jscript.dll
regsvr32 jscript9.dll

Herbir komuttan sonra “… başarıyla gerçekleştirildi” uyarısı aldıysanız işlem başarılı olmuş demektir. Bilgisayarınızı yeniden çalıştırıp Skype’ta tekrar oturum açmaya çalışın.

windows-komut-istemi

Hangi aşamada sorunun çözüldüğünü aşağıya yorum olarak yazarsanız sevinirim arkadaşlar.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »