Skype’ı Gizli Kamera Programı Olarak Kullanmak

24 Temmuz 2013 0

Skype’ı bir uzaktan izleme programı gibi kullanabilmek için bir tanesi sadece bu amaçla kullanılmak üzere açılmış olan iki Skype hesabına ihtiyacımız var. Ayrıca birisi gizli kamera olarak kullanılmak üzere iki adet üzerinde Skype kurulu cihaza da (akıllı cep telefonu, diz üstü bilgisayar, tablet bilgisayar veya normal masaüstü bilgisayar gibi) ihtiyacımız olacak.

Ev güvenlik kamerası ya da gizli kamera olarak kullanacagımız cihazda bir web kamerasının olması gerektiğini herhalde hatırlatmamıza gerek yoktur. Ancak bu cihazda kurulu olan Skype’ta bazı ayarlar yapmamız gerekiyor.

 1. Öncelikle tamamiyle yeni bir Skype hesabı açın. Burası önemli, sakın atlamayın ve neden olduğuna az sonra döneceğim.
 2. Bu yeni oluşturduğunuz hesap ile Skype oturumu açın ve Araçlar > Seçenekler > Gizlilik yoluyla Gizlilik Ayarları’na gidin.
 3. Bu sayfadaki çağrı, görüntü ve anlık mesaj ayarlarının üçü için de sadece Kişi listemdekiler seçeneğini seçin ve Kaydet tuşuna basarak ayarı kaydedin.
  skype-gizlilik-ayarlari
 4. Daha sonra soldaki listeden Çağrılar tuşunu tıklayın ve Çağrı ayarları penceresinde Sadece Kişi listemdekilerin beni aramasına izin ver seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.
  skype-cagri-ayarlari
 5. Yine aynı penceredeki Gelişmiş seçenekleri göster tuşuna tıklayın. Açılan ayarlardan Gelen çağrıları otomatik yanıtla ve Bir görüşme yapıyorken kameramı otomatik başlat seçeneklerini seçin.
  skype-otomatik-kamera-baslat
 6. En son olarak ta bu kamerayı kontrol etmek istediğiniz herhangi başka bir Skype hesabınızı bu hesabınızın Kişi listesine ekleyin.
Yukarıdaki yolları takip ederek oluşturduğumuz Skype hesabı, Kişi listesindeki kişilerden gelen çağrıları otomatik olarak görüntülü konuşmaya almak üzere ayarlandığı için bu Skype hesabına diğer arkadaşlarınızı da eklerseniz, sizi aramaları halinde istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Yukarıda ayarlarını yaptığımız Skype’ın yüklü olduğu cihazın kamerasını gözetlemek istediğiniz yere doğru çevirin ve Skype’ın ve kurulu olduğu bilgisayarın açık ve internete bağlı olduğundan emin olduktan sonra bu ortamı terkedin. Evinizin ya da işyerinizin başka bir odasına gidip bu Skype hesabınızı başka bir cihaza kurulu Skype hesabınızla arayarak yeni kurmuş olduğunuz gizli kamera sistemini test edebilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz amaca göre Skype’ın ses ayarlarından veya hoparlör üzerindeki tuşu kullanarak cihazın sesini ya da ekranını kapatmayı unutmayın.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »