Thunderbird İle Hotmail’e Ulaşamama Sorununa Çözüm

31 Ekim 2008 0

Bu yazı 26 Aralık 2008 tarihinde güncellenmiştir. Yazıda tarif edilenler uygulanarak hem Hotmail’in ilk çıktığı yıllarda alınan hem de son birkaç ay içinde alınan Hotmail ya da Windows Live e-posta hesaplarına Mozilla Thunderbird ve WebMail eklentisi kullanılarak sorunsuzca ulaşılabilmekte ve POP3 ve SMTP ayarları (eposta okuma ve gönderme) sorunsuz çalışmaktadır.

Hotmail, Yahoo ve Gmail gibi ücretsiz İnternet tabanlı eposta servislerine Mozilla Thunderbird ile ulaşmak için WebMail eklentisini kurmak ve daha sonra da bu servislerden aldığınız her ayrı hesap için POP3 ve SMTP ayarlarını yapmak gerekiyor. Ayarları sorunsuz yaptıktan sonra bir daha bu sitelere girip reklamlarla boğuşmadan e-postalarınızı Thunderbird aracılığıyla rahat rahat kontrol edebiliyor, e-posta alıp gönderebiliyorsunuz.

Şayet Hotmail hesabınıza Thunderbird kullanarak ulaşmaya çalışıyor ve aşağıda olduğu gibi “negative vibes from” ve sizin eposta adresinizle biten bir uyarı mesajı alıyorsanız aşağıdaki aşamaları takip edin.

thunderbird-negative-vibes-from

  • Öncelikle Hotmail ya da Windows Live sitesine gidin ve hesabınıza oradan bağlanmayı deneyin. Sorunsuz olarak giriş yapabiliyorsanız aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız. O sayfanın altında “Bunu bir daha gösterme” kutucuğunu işaretleyin ve Devam’a tıklayın. Şayet bu ekran karşınıza çıkmazsa sonraki aşamaya geçin.(Hata mesajı almamızın sebeplerinden biri bu!)

windows-live-karsilama ekrani

  • Hesabınıza girdikten sonra Seçenekler –>Diğer Seçenekler->Postanızı Özelleştirin başlığı altında Bugün sayfası ayarları’na gidin ve “Bugün sayfasını atla ve doğrudan gelen kutuma git” seçeneğini seçin.(Bunu yaparak hesabımıza girdiğimizde karşımıza çıkan abuk subuk haberlerin ve reklamların olduğu sayfayı atlıyoruz ve doğrudan gelen kutumuza girmiş oluyoruz. Ayrıca bunun WebMail’in çalışmasına engel olduğunu okudum değişik sitelerde!)
  • Webmail-Hotmail eklentisinin son versiyonuna sahip olduğunuzdan emin olmak için Araçlar->Eklentiler’e tıklayarak aşağıda resmi görünen Eklentiler penceresini açın ve Güncellemelere Bak butonunu tıklayın ve eklentiyi güncelleştirin. (Şu an bende kurulu olan eklenti WebMail-Hotmail versiyon 1.2.19 ve bu aynı zamanda en son kararlı versiyon ve benim sistemimde problemsiz çalışıyor.)

thunderbird-eklentiler-penceresi

  • Daha sonra yine aynı pencerede WebMail-Hotmail seçili iken Seçenekler’e tıklayın.

webmail-hotmail-options

  • Açılan pencerede Account ve Mode sekmeleri seçili iken Hotmail Live (New website) sıkkını seçin. Eğer birden fazla Hotmail hesabınız varsa aynı işlemi bütün hesaplarınız için tekrarlayın.(Burda küçük bir not düşmekte fayda var: Benim tecrübeme göre çok eski Hotmail hesapları WebDav veya Hotmail Live seçili iken çalışıyor olmasına rağmen çok yeni hesaplar için Hotmail Live’ı seçmek gerekiyor.)

Bütün bunlara rağmen yine aynı problem devam ederse aşağıdaki bağlantılara tıklayarak WebMail-Hotmail eklentisinin en son beta versiyonunu aşağıdaki bağlantısı verilen sayfadan indirebilir ve o şekilde deneyebilirsiniz.

(Bağlantı 23 Eylül 2009 itibariyle günceldir ve eklenti dosyaları düzenli olarak güncellenmektedir. En son beta versiyona bu sayfadan ulaşılabilmektedir.)

Thunderbird Webmail Eklentisi Google Groups sayfası

Yorum Yapın »