Winamp ya da Windows Media Player’a Şarkı Sözü Ekleme

20 Temmuz 2008 2

Diyelim ki İngilizce ya da Türkçe bir şarkı dinliyorsunuz, sözlerin bir kısmını anlamadınız ve merak ettiniz. Ya da  İngilizce bir şarkıyı dinlerken şarkı sözlerini de takip ederek İngilizcenizi ilerletmek istıyorsunuz. Normal şartlarda dinlediğiniz şarkının sözlerine ulaşabilmeniz için şarkı ya da şarkıcı adını kullanarak Google’da ya da favori arama motorunuzda bir arama yapmanız, arama sonuçlarında çıkan  siteleri ziyaret etmeniz, ve bu tür sitelerin büyük bir çoğunluğunda karşınıza çıkma ihtimali yüksek olan bilmem kaç pop-up penceresi ile savaşmanız  gerekecek.

Peki ya bunların hiçbiri ile uğraşmak zorunda olmadığınızı söylesem?

Evet, gerçekten de bu işin çok kolay bir yolu var. Lyrics Plugin sitesine gidin ve kullandığınız  müzik oynatıcısının cinsine göre sitede mevcut eklentilerden(plugin) birini bilgisayarınıza indirin. Sitede Winamp ve Windows Media Player (WMP) için eklentiler mevcut. Ancak eklentilerin görevini yapabilmesi için İnternet’e bağlı olmanız gerektiğini hatırlatmama gerek yok sanırım.

lyrics_plugin_com

Ben kendi bilgisayarımda Windows Media Player kullandığım için ona ait eklentiyi indirdim. İndireceğiniz dosyanın boyutu 79KB, yani cok küçük bir uygulama dosyası. Programı kurarken kendiliğinden müzik oynatıcınızın kurulu olduğu yeri program size gösterecek. Bunun doğruluğunu kontrol edip onayladıktan sonra eklenti kurulmuş oluyor. Windows Media Player varsayılan olarak C:\Program Files\Windows Media Player klasörüne kuruluyor. Şayet sizinki başka bir yere kurulu ise ve eklenti bunu kendiliğinden bulamamışsa WMP’ın kurulu olduğu klasörü aşağıdaki ekran karşınıza çıktığında Browse… butonuna basarak kendiniz bulmalısınız.

varsayilan_WMP_lokasyonu

Hepsi bu kadar… Bundan sonra WMP kullanarak çaldığınız yerli ve yabancı bütün şarkıların sözleri WMP’ın Şimdi Yürütülüyor penceresinde gösteriliyor olacak. Winamp’te ise şarkınızı dinlerken yanda açılan pencereden de şarkı sözlerini takip edebileceksiniz.

WMP_sarki_sozleri

winamp

Şayet eklentiyi geçici bir süre için kullanmak istemiyorsanız Görünüm menüsünden Eklentiler’i seçip açılan menüden de Lyrics Plugin’i seçerek iptal edebilirsiniz. Sonra tekrar kullanmak istediğinizde yine aynı yolla, ya da görsel öğe penceresi üstündeyken sağ tuş tıklayarak  Eklentiler’e ulaşıp Lyrics Plugin’e tıklayarak eklentiyi tekrar aktifleştirebilirsiniz.

eklenti_aktiflestir

Şayet çaldığınız bazı şarkıların sözleri görüntülenmiyorsa ya eklentinin ulaştığı veritabanında bu şarkıya ait sözler henüz mevcut değildir ya da şarkının meta etiketlerinde bir yanlışlık var demektir. Windows Media Player’da Medya Bilgileri Ekleme veya Düzenleme başlıklı yazımızı okuyarak dinlediğiniz şarkının medya bilgilerini düzeltmiş olmanıza rağmen şarkı sözlerini halen görüntüleyemiyorsanız iş başa düşmüş demektir. Şimdi Yürütülüyor penceresinin altında bulunan Search Google bağlantısını tıklayarak şarkı sözlerini Google’da arayın ve Edit’e tıklayarak bulduğunuz sözleri buraya ekleyin. Bundan sonra aynı şarkı siz ya da eklentiyi kullanan herhangi biri tarafından tekrar dinlediğinde artık şarkı sözleri ekranda görülecek ve siz de internet camiasına katkıda bulunmanın haklı gururunu duyacaksınız :)

lyrics-plugin-ayarlar

Ayrıca Configure bağlantısını kullanarak ta yazı rengi ve tipi, arkaplan rengi vs. gibi ayarları değiştirebilirsiniz.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

2 Yorum »

  1. ali 26 Mayıs 2011 , 20:23 - Reply

    yaw programlar güzeldee bunun win7deki medıa player’a uyumlu modu yokmu acil lazım :S

  2. haciabi 11 Ekim 2008 , 21:52 - Reply

    Ne zamandir boyle bir program ariyordum.
    Sagolsun siberhoca’da ne ararsam bulabiliyorum.

Yorum Yapın »