Windows 8’de Sistem Onarım Diski Oluşturma

01 Aralık 2013 0

Windows 8 ileri tarihlerde karşılaşabileceğiniz sorunları gidermede ve bilgisayarınızın ilk günkü versiyonunu geri yüklemede kullanmanız için USB kurtarma sürücüsü veya sistem onarım diski (CD veya DVD) oluşturmanıza izin verir. Bu oluşturulan kurtarma medyası, sorunları gidermeniz için Windows’un gelişmiş başlangıç seçeneklerine ulaşmanızı sağlar.

USB kurtarma sürücüsünün kurtarma medyası olarak kullanımı ilk defa Windows 8 ile hayata geçirildi. Windows 7 sadece sistem onarım disklerini destekliyordu. Bu seçenek Windows 8’de halen sunulmaktadır.

Windows 8 sistemde Sistem Onarım Diski oluşturmak için:

  • Kullandığınız cihazın türüne göre parmağınızı ekranınızın sağ kenarından içeri doğru kaydırarak, fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine giderek ya da Windows logo tuşu Windows logo tuşu+C tuşuna da basarak  ekranın sağ tarafında bulunan düğmeleri açın. Ardından Ara simgesinin üzerine dokunun ya da tıklayın.
  • Disk oluşturma aracına ulaşmak için sonra açılan pencerede arama kutucuğuna  “recdisc” yazıp Enter tuşuna basın.windows-8-disk-olusturma-araci
  • Disk oluşturucu ekranı bilgisayarınızda açılacaktır. Üstüne yazılabilir CD veya DVD’yi içine koyduğunuz disk sürücüsünü seçtikten sonra onarım diskini oluşturmak için ekrandaki Disk oluştur tuşuna basın.windows-8-sistem-onarim-diski-olusturma

 

Yorum Yapın »