Windows 8’de USB Kurtarma Sürücüsü Oluşturma

01 Aralık 2013 0

Windows 8 ileri tarihlerde karşılaşabileceğiniz sorunları gidermede ve bilgisayarınızın ilk günkü versiyonunu geri yüklemede kullanmanız için USB kurtarma sürücüsü veya sistem onarım diski (CD veya DVD) oluşturmanıza izin verir. Bu oluşturulan kurtarma medyası, sorunları gidermeniz için Windows’un gelişmiş başlangıç seçeneklerine ulaşmanızı sağlar.

USB kurtarma sürücüsünün kurtarma medyası olarak kullanımı ilk defa Windows 8 ile hayata geçiriliyor. Bilgisayarınızı yenilemek veya sıfırlamak için kullanılan ve bilgisayarınız ile gelmiş olan kurtarma bölümünü elinizdeki sürücüye yüklemek suretiyle yedek kopyasını oluşturabilirsiniz. Windows, yedek kopyayı oluşturduktan sonra bilgisayarınızın kurtarma bölümünü silme seçeneği sunarak gigabaytlar değerindeki disk alanını geri kazanmanıza olanak sağlar.

USB Kurtarma Sürücüsü Oluşturma

  • Kullandığınız cihazın türüne göre parmağınızı ekranınızın sağ kenarından içeri doğru kaydırarak, fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine giderek ya da Windows logo tuşu Windows logo tuşu+C tuşuna da basarak  ekranın sağ tarafında bulunan düğmeleri açın. Ardından Ara simgesinin üzerine dokunun ya da tıklayın.
  • Sonra açılan pencerede arama kutucuğuna  “kurtarma sürücüsü” yazın. Bulunan sonuçlardan Ayarlar kategorisine tıkladıktan sonra kurtarma sürücüsü oluşturma uygulamasını seçerek başlatın.windows-8-arama
  • Kullanıcı hesabı denetimi ekranı açılıp işlemin yapılması için gerekli izin istenirse Evet diyerek izin verin.

Kurtarma medyası oluşturucusu ekranda belirecektir. Bilgisayarınız üretildiğinde kurtarma görüntüsü oluşturulmuşsa bu görüntüyü kurtarma sürücüsüne kopyalayabilirsiniz. Elbette bunun için USB sürücünüzün yeterli kapasiteye sahip olmasına dikkat edin. Kurtarma belleğini kopyaladıktan sonra Windows bilgisayarınızdaki disk alanını geri kazanmanız için silmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Microsoft, Windows RT işletim sistemine sahip Surface tabletlerde belleğin kopyalandıktan sonra silinmesiyle 3,5 GB büyüklüğünde bir disk alanının geri kazanılacağını iddia etmektedir.

kurtarma-surucusu

  • İleri tuşuna bastığınızda bilgisayara bu iş için bağlamış olduğunuz USB sürücüsünü seçmeniz istenecektir.
  • Sonraki ekranda Oluştur tuşunu bastığınızda da dosyalar USB sürücünüze kopyalanacaktır.

İşlem tamamlandığında bilgisayarınızda yer kaplayan kurtarma bölümünü silmek isteyip istemediğiniz sorulacak. Eğer kurtarma bölümünü silmeyi seçerseniz, ileride bilgisayarınızı yenileme ve sıfırlama durumlarında oluşturduğunuzu bu USB sürücüsünü bilgisayarınıza takmanız gerekmektedir.

 

 

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »