Windows Media Player’da Medya Bilgileri Ekleme veya Düzenleme

21 Temmuz 2008 0

Winamp ya da Windows Media Player’da Şarkı Sözlerinin Gösterimi ile ilgili yazımızda şayet Lyrics Plugin çalışmazsa bunun sebeblerinden biri olarak  şarkıya ait medya bilgilerinin (ya da “meta verileri”) eksik olabileceğini söylemiştik. Şarkılara ait medya bilgilerini düzenleyen ücretli ya da ücretsiz bir çok program var ancak bu konumuzda bunlara yer vermeyeceğiz.

Bu yazımızda sadece Windows Media Player’ı kullanarak Lyrics Plugin’in çalışması için gerekli olan iki meta verisinin yani Parça ve Sanatçı adlarının düzenlemesini göstereceğiz.

wmp-sarki-adi-bilinmiyor

Yukarıdaki resimde şarkı adı eksik ya da yanlış olan bir parçayı dinliyoruz. Görüldüğü gibi sanatçı adı var olmasına rağmen şarkı sözleri ekrana yansımıyor.

wmp-kitaplik

Eksik olan medya bilgisini girmek için:

  1. Şimdi Yürütülüyor sekmesinde iken  Kitaplık üzerine tıklayarak Kitaplık sekmesine gidin.
  2. Dinlediğiniz şarkıya ait bilgileri görüntülemek için pencerenin solunda bulunan listeden Şimdi Yürütülüyor’u seçin.
  3. Daha sonra da hangi medya bilgisi eksikse o bölüm için ayrılan yere sol tuşla bir defa tıklayarak Düzenle moduna girin. (Bunu ayrıca aşağıdaki resimdeki gibi dosya ya da şarkı adı üzerine sağ tuş ile tıklayıp açılan menüden Düzenle seçeneğini seçerek te yapabilirsiniz.)
  4. Düzenle modunda iken resimde de görülüğü gibi mevcut veri seçili olacak. Eğer şarkı adını bir yerden bulup kopyaladıysanız yapıştırarak ya da doğrudan kendiniz yazarak doğru bilgileri girin.

kitaplikta-sag-tikla

Kitaplık Özgün albüm veya Vuruş/dakika gibi varolan tüm medya bilgileri özniteliklerini göstermez. Kitaplıkta görüntülenmeyen bir özniteliği değiştirmek veya çok sayıda özniteliği bir defada değiştirmek istiyorsanız(kitaplıkta iken birden fazla dosya aynı anda seçilerek yapılabilir), Gelişmiş Etiket Düzenleyici‘yi kullanın. Etiket, medya bilgileri özniteliğinin başka bir adıdır.

Bunun için:

  1. Kitaplık sekmesini seçtikten sonra dosyayı sağ tıklatın ve ardından Gelişmiş Etiket Düzenleyicisi’ni tıklatın.
  2. Sekmelerdeki uygun kutulara, eklemek veya düzeltmek istediğiniz bilgileri yazdıktan sonra Tamam‘ı tıklatın. Bilgiler hemen kitaplığa ve dosyaya eklenir.

gelismis-etiket-duzenleyici

Şarkı ve sanatçı adları MP3 dosyasına eklendikten sonra tekrar Şimdi Yürütülüyor sekmesine giderseniz artık şarkı sözlerinin görüntülendiğini göreceksiniz.

wmp-simdi-yurutuluyor

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »