Windows Ortam Değişkenleri Nedir, Ne İşe Yarar?

22 Mart 2015 0

Windows XP ve Vista’da Ortam Değişkenleri başlıklı yazımızda ortam değişkenlerinden genel olarak bahsetmiş ve bu ortam değişkenleri kullanılarak sistem klasörlerine nasıl ulaşılacağını bu yazımıza bırakmıştık.

Bilgisayarda problem çözümü ya da ağırlıklı olarak virüs temizleme ile ilgili bilgi veren makalelerin çoğunda ortam değişkenlerinin kullanılmasının amacı, okuyucunun yazının bu bölümünü kopyalayarak doğrudan bahsedilen klasöre ulaşımını kolaylaştırmaktır.

Bunu bir örnekle açıklamaya çalışalım. Mesela okumuş olduğunuz bir yazıda C:\Documents and Settings\KullanıcıAdınız\Application Data\BirKlasörAdı ya da C:\WINDOWS\system32 isimli klasöre gidin ve virus.exe adlı dosyayı silin ya da adını değiştirin tarzında bir ibareyle karşılaşmış olsaydınız; o zaman Windows Gezgini’ni açar ve sırasıyla C sürücüsünden(ya da Windows’unuz nerede kuruluysa oradan) başlamak üzere ve kendi bilgisayarınızdaki isimlendirmeye uygun olarak, klasörleri bir bir tıklayarak belirtilen noktaya ulaşmaya calışırdınız.

Ancak aynı bilgi C:\Documents and Settings\%USERNAME%\Application Data\BirKlasörAdı veya %WINDIR%\system32 olarak verilseydi ne yapardık? İki seçeneğimiz var:

  • Ya verilen metnin yola ait kısmını kopyalayıp Windows Gezgini (programın açık olması şartıyla tabi ki!) adres çubuğuna yapıştırmak ve ENTER tuşuna basmak.

  • Ya da Windows+R tuşlarını kullanarak Çalıştır penceresini açıp kopyalanan metni buraya yapıştırıp Tamam tuşuna basmak. Ki bu durumda Windows Gezgini istediğimiz klasör seçili olarak açılacaktır.

Her iki yolla da verilen klasöre (örneğimizde C:\WINDOWS\system32 klasörüne) çok daha hızlı bir şekilde ve daha az tıklama ile ulaşabiliriz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu şekilde kullanabileceğimiz değişkenlerin tamamına Windows XP ve Vista’da Ortam Değişkenleri konulu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »