Windows XP Formatlama ve Yeniden Kurulum (Resimli Anlatım) – 2

11 Haziran 2008 1

Bu yazının ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

9)

Bölümlenmemiş alanın seçili olduğuna dikkat edin ve ENTER‘a basarak devam edin.

10)

Artık format(biçimlendirme) aşamasına geldik. NTFS dosya sisteminin seçili olduğundan emin olun. NTFS ve FAT dosya sistemleri arasında farka burada değinmeyeceğim ama şimdilik NTFS’in FAT’ten daha güvenli yeni bir sistem olduğunu bilmeniz yeterli. Her ne kadar çabuk formatla da yetinebilseniz de zaman konusunda bir sıkıntınız yoksa ( yaklaşık 10-15 dk. far var arada) daha sonra başka bir problemle karşılaşmamanız açısından normal format yöntemini seçmenizi öneririm.

Doğru seçenegi klavyenizin ok tuşlarıyla seçtikten sonra ENTER‘a basarak devam edın.

11)

Formatlama işleminin tamamlanmasını bekleyin. Bu işlem biraz zaman alacağından bu zamanı çay ve ihtiyaç molası olarak değerlendirebilirsiniz. :)

12)

Beklemeye devam ediyoruz…

Formattan sonra kurulum programı bizi başka bir soruya cevap vermek zorunda bırakmadan otomatik olarak Windows XP dosyalarını yüklemeye başlıyacaktır.  Daha sonrasında da aşağıdaki resimde görüldüğü üzere bilgisayar otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

Bu ekranı gördünüzde ister ENTER tuşuna basarak bilgisayarı yeniden başlatın isterseniz bilgisayarın kendini yeniden başlatmasını bekleyin. Ekranda gördügünüz “A: sürücüsünde disket varsa çıkartın” uyrısı sizi yanıltmasın. Windows kurulum CD’miz sürücüde kalsın.

13)

Bilgisayar yeniden başlatıldığında biraz daha tanıdık bir ekranla karşılacağız ve faremizin de artık kullanılabilir hale geldiğini göreceğiz. Çayımızı içmeye devam edebiliriz çünkü bir müddet daha herhangi bir işlem yapmamıza gerek yok. Sol alt köşede göreceğiniz tahmini kalan süre bilgisayarınızın hızına göre değişiklik arzedecektir ve size kurulum işleminin bitmesine ne kadar süre kaldığı konusunda bir fikir verebilir.

Yazının devamı için buraya tıklayın…

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

1 Yorum »

  1. oğuz 20 Şubat 2009 , 15:16 - Reply

    benm bilgisayarımın sorunu “CD’den önyükleme için bir tuşa basın..” iletisinden sonra başlıyor.Hiçbir tuşa basmadığımda ekran donup kalıyor, bastığımda da bu sefer xp önyüklemesini tekrar yapıyor ve daha sonra yine aynı yerde takılıyor.
    Yardımınızı bekliyorum..

Yorum Yapın »