Windows XP Formatlama ve Yeniden Kurulum (Resimli Anlatım) – 3

12 Haziran 2008 0

Yazımızın bu bölümü hem bilgisayarın formatlanması hem de taze kurulum(yani Windows XP’nin yeni bir sabit diske kurulumu) için geçerlidir.

Bu yazının önceki bölümlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Karşınıza bu ekran çıktığında Özelleştir… ya da Ayrıntılar… tuşlarına tıklayarak bölge ve dil seçeneklerini ihtıyacınıza göre değiştirebilir ya da varsayılan ayarları kabul etmek için İleri tuşuna basıp kuruluma devam edebilirsiniz. Burada yapacağınız ayarları ya da varsayılan Windows ayarlarını daha sonra Başlat/Denetim Masası/Bölge ve Dil Seçenekleri‘ni çift tıklayarak ta kurulumdan sonra değiştirebilirsiniz.

Adımızı ve şirket adını girip İleri‘ye tıklıyoruz ve devam ediyoruz. Burada girdiğiniz isim Bilgisayarım‘a sağ tıklayıp özelliklere gittiğinizde gördüğünüz isim olacak. Ayrıca bilgisayarınızın güvenliği yeterince sağlanamamışsa bu bilgi bilgisayar korsanları tarafından kolayca ulasılabilecek bir bilgi olduğundan hakkınızda çok fazla detay veren bilgileri buraya girmemenizi tavsiye ederim.

Windows kurulum CD’si üzerinde bulunan harf ve rakamlardan oluşan ürün anahtarımızı girip İleri‘ye tıklıyoruz.

Buradaki bilgisayar adı bölümü bilgisayarınız yerel bir ağa(mesela evinizde birden fazla bilgisayar var ve bir ev ağı oluşturmak istiyorsunuz) bağlandığında kullanılan isim. Kurulumdan sonra Başlat/Bilgisayarım‘a giderek sağ tıklayıp burdan Bilgisayar Adı sekmesine, oradan da Değistir… tuşuna tıklayarak bu adı değistirebilirsiniz.

Buraya gireceginiz parola bilgisayarın yönetici hesabı için geçerli olan parola ve bilgisayarımızın güvenliği için son derece önemlidir. O yüzden kolayca kırılamayacak ancak sizin de unutmayacagınız bir parola girilmesini öneriyorum.

Tarih ve saat ayarlarını yapıp İleri’yi tıklıyoruz. bu noktadan sonra bir süre kurulum sizden onay beklemeden Windows yüklemesine devam edecektir.

Burada az evvel bahsettiğim ağ ayarlarıyla ilgili seçenekler soruluyor. Ekran görüntülerini alırken bazılarını atladığım için bu resim Windows XP’nin İngilizce versiyonundan. İlk secenek olan Tipik Ayarlar‘ı seçip İleri’yi tıklayın.

Resmi burda mevcut olmayan bir sonraki ekranda mevcut ayarlarla oynamadan İleri‘yi tıklayıp kuruluma devam edin.

Sonra yükleme bir süre daha onay beklemeden devam edecek ve bilgisayar otomatik olarak yeniden başlatılacak.

Her iki pencerede de Tamam‘ı tıklayıp devam ediyoruz.

İleri‘yi tıklayıp devam ediyoruz. Resmi olmayan bir sonraki ekranda otomatik Windows güncellemelerini açmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Bu aşamada her ne kadar güncellemeleri aç seçenegini seçip kuruluma devam etmeyi tavsiye ediyor olsam da ben şahsen Windows’un bize sormadan gerekli gereksiz her türlü güncellemeyi bilgisayarımıza yükleyip kurmasından yana değilim. Bu konuyla ilgili yazacağım yazının linkini daha sonra buraya ekleyeceğim. Ama şimdilik güncellemeleri açıp İleri‘yı tıklıyoruz.

Daha sonra şayet internet kablolarınız takılı ise kurulum Microsoft’un sitesine bağlanıp kayıt olmanızı isteyecek. Hayır seçeneğini seçip bu aşamayı da geçtikten sonra kurulum sizden bir kullanıcı adı seçmenizi isteyecek.

Bir kullanıcı adı seçtikten sonra İleri‘yı tıkladıkdan sonra teşekkür ekranı çıkacak karşınıza ve bu ekranda Son tuşuna bastıktan sonra kurulum bitecek ve kurulum esnasında parola girip girmediğinize bağlı olarak ya Windows masaüstü açılacak ya da sizden parola girmeniz istenecek.

Hayırlı olsun. Artık temiz bir işletim sisteminiz var. Şimdi yapmanız gereken eksik olan donanım sürücülerini yedeklediğiniz CD’den kurmak ve Windows güncellemelerini yapmak.

Yorum Yapın »