Windows XP Taze Kurulum ve Sabit Disk Bölümlendirme(Resimli Anlatım)

18 Haziran 2008 1

Bu yazımızda yeni bir sabir diske ilk defa Windows XP  kurulumu ve kurulum esnasında sabit diskin bölümlendirilmesini anlatacağız. Eğer bilgisayarınızda Windows XP kurulu ise bazı problemlerle karşılaştığınız için bilgisayarınızı formatlayıp yeniden Windows XP kurmak istiyorsanız bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilgisayarınızı CD’den başlatın. Nasıl olduğunu bilmiyorsanız bu konudaki yazımıza başvurun.

Kurulum dosyaları yüklendikten sonra ENTER tuşuna basarak kurulumun devam etmesini sağlayın.

F8 tuşuna basarak Lisans Sözleşmesini kabul edin.

Bu aşamadan itibaren bölümlendirme işlemine başlıyoruz. Eğer bölümlendirme yapmadan Windows’u kurmak istiyorsanız aşağıdaki aşamaların bir kısmını atlayıp buradan itibaren kurulum işlemine devam edebilirsiniz. C tuşuna basarak bölümlendirme işlemine başlayın.

Sabit diskinizin büyüklüğüne göre oluşturacağınız ilk bölüm için ayıracağınız alanı MB cinsinden buraya girin ve ENTER tuşuna basarak bölümü oluşturun. Oluşturacağınız ilk bölüm Windows’un da kurulacağı C sürücünüz olacaktır. Bilgisayarınıza kuracağınız program sayısı ve bu programların sabit diskte tutacagı alanı da dikkate alacak olursak genellikle 40-50GB(40.960-51.200MB) C sürücüsü için genellikle yeterli olmaktadır. C’nin küçük tutulması daha sonra karşılaşabileceğiniz bir problem esnasında bilgisayarınızı yedeklemeyi de kolaylaştıracaktır.

Bu hesap yapılırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olacaktır.  Sabit diskler satılırken üreticiler tarafından disk büyüklüğü olarak verilen rakam Windows’un gördüğü büyüklükle aynı değildir. Disk üreticileri her 1000MB’ı 1GB olarak hesap ederlerken, Windows için 1GB 1024MB’a tekabül etmektedir. Diskinizi bölümlendirirken bunu hesaba katmayı unutmayın. Bir örnek vermek gerekirse:

160GB olarak aldığınız bir sabit disk Windows’a göre;

160GBx1000MB=160.000MB olacağından aslında Windows bunu 160.000MB/1024MB=156,25GB olarak görecektir. Ayrıca Windows 8MB’lık bir alanı her zaman bölümlendirme bilgilerinin kaydedileceği alan olarak kendine saklayacaktır. O yüzden 160GB olarak aldığınız sabit disk Windows’a göre aslında 159.992MB bir kapasiteye sahiptir. Diski kaç ayrı bölüme ayırmak istiyorsanız, hesabınızı yaparken bunu dikkate almalısınız.

Daha sonra aşağı ok tuşuyla tekrar bölümlenmemiş alanı seçin ve C‘ye basarak bölümlendirmeye devam edin.

Aynı işlemi diskinizin tamamı bölümleninceye kadar tekrarlayın. Son bölümlendirme işlemini yaparken kalan bütün miktarı girin. Kurulum programı otomatik olarak bölümlendirme için gerekli alanı ayıracak ve kalan kısımla son bölümünüz oluşturulacaktır.
.

Yukarıdaki resimde de görülecegi üzere sabit diskimizde 3 adet bölüm oluşturduk. Şimdi yapmamız gereken C’yi yani sistem bölümünü seçip ENTER‘a basarak diski formatlamak ve kuruluma devam etmektir. Her ne kadar Windows’u diğer bölümlere de kurabilseniz de daha sonra bilgisayarınıza kuracağınız bazı programlarda problemlerle karşılaşmamanız veya özel ayar yapmak zorunda kalmamanız açısından C sürücüsüne kurmanızı tavsiye ederim.

Artık format(biçimlendirme) aşamasına geldik. NTFS dosya sisteminin seçili olduğundan emin olun. NTFS ve FAT dosya sistemleri arasında farka burada değinmeyeceğim ama şimdilik NTFS’in FAT’ten daha güvenli yeni bir sistem olduğunu bilmeniz yeterli. Her ne kadar çabuk formatla da yetinebilseniz de zaman konusunda bir sıkıntınız yoksa ( yaklaşık 10-15 dk. far var arada) daha sonra başka bir problemle karşılaşmamanız açısından normal format yöntemini seçmenizi öneririm.

Doğru seçenegi klavyenizin ok tuşlarıyla seçtikten sonra ENTER‘a basarak devam edın.

Biçimlendirme işleminin tamamlanmasını bekleyin. Seçtiğiniz alan boyutuna göre bu işlem 5-15dk. arasında zaman alabilir.

Daha sonra bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Beklemek istemiyorsanız ENTER‘a basarak bilgisayarınız yeniden başlatabilirsiniz. Kurulumun bundan sonraki aşamaları bilgisayarın formatlanması ve işletim sisteminin yeniden kurulması yazılarımızda izah ettiğimiz aşamalarla aynıdır. Bu yazılarımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Windows XP Formatlama ve Yeniden Kurulum (Resimli Anlatım) – 2

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

1 Yorum »

  1. saraden 01 Nisan 2009 , 15:51 - Reply

    valla harbi siberhocaymışsın eyvallah süper anlatım olmuş

Yorum Yapın »