Windows XP ve Vista Teknik Destek Sona Eriş Tarihleri

04 Mart 2010 2

Microsoft’un büyük umutlarla satışa sunduğu Windows Vista, hiçbir zaman Windows XP kadar yaygınlaşma şansı bulamadı. Windows XP, 2000 yılından bu yana kullanıcıların en popüler işletim sistemi olmayı başardıysa da, Vista aynı başarıyı gösteremedi. Vista’dan sonra Windows 7’yle kullanıcıların karşısına çıkan Microsoft, Servis Paketsiz Windows Vista sürümlerine olan desteğini çekeceğini duyurdu. Bu kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte ise Vista kullanıcıları artık işletim sistemlerini güncelleyemeyecek ve dolayısıyla kullanıcıların bilgisayarları virüs tehdidine açık bir hale gelecek.
Windows_Vista_Desktop

Microsoft, Windows Vista’nın RTM sürümünün (Servis Paketsiz sürüm) teknik desteğini Windows XP SP2’den ve Windows 2000’den birkaç ay önce kesmeyi planlıyor.

Microsoft tarafından Service Pack’siz Vista’nın (RTM) desteği 13 Nisan‘da sona erdirilecek. Bu tarihten sonra Windows Vista desteği alabilmek için en az SP1 sürümünü kullanıyor olmak gerekecek. Bu sayede güvenlik güncellemeleri ücretsiz olarak devam edecek.

Windows XP SP2 ve Windows 2000’in teknik desteği 13 Temmuz‘da sona ererken Windows Server 2003 ise uzatılmış desteğe geçiyor; yani şirketler parasıyla teknik destek almayı sürdürecek.

Microsoft erken duyurunun sebebinin tüketicileri hazırlıksız yakalamamak olduğunu belirtti. Sonuçta Microsoft ufak ufak eski işletim sistemlerini tedavülden kaldırıyor, Windows 7’ye ve sonrasına yolu açıyor.

Kaynak: Hürriyet

2 Yorum »

  1. tahsin 23 Aralık 2010 , 08:40 - Reply

    Ya bu siberhocanin kim oldugunu bilen varmi.Allah razi olsun ne zaman bilgisayarla basim derde girse bu siteye giriyorum.

    • Ekrem 23 Aralık 2010 , 08:43 - Reply

      Bizim dayioglunun kaldigi apartmanin kapicisi siberhoca benim diyor.o da bilgisayardan iyi anliyor ama siberhoca omu emin degilim.

Yorum Yapın »