Word Tablosunu Excel’e Aktarmak

16 Nisan 2015 0

Microsoft Office Word programında hazırlamış olduğunuz herhangi bir tabloyu yeniden hazırlamak zorunda kalmadan Microsoft Office Excel’e kopyala yapıştır yöntemiyle aktarabilirsiniz. Word tablosundaki veriyi kopyalayıp Excel’e yapıştırdığınız zaman Word’teki tablonun her bir hücresindeki veri Excel’de de ayrı ayrı kendi hücresine kopyalanır. Excel’deki yeni oluşan tabloda formuller kullanabilmeniz için biraz temizlik yapmak, ya da format değişikliği yapmanız gerekebilir. (Mesela Word tablosundaki rakamlar Excel’e sayı olarak değil de metin olarak kopyalanmış olabilir.)

Word dosyasındaki tabloyu Excel’e kopyalamak için aşağıdaki sırayı takip edin:

  1. Word tablosunda Excel’e aktarmak istediğiniz bütün satır ve sutünları fareyle seçin. Fare tablonun üzerine geldiginde tablonun sağ üst köşesinde çıkan + gibi görünen sembole tıklayarak bütün tabloyu da seçebilirsiniz.
    word-tablo-excele-cevir
  2. CTRL+C tuşlarına basarak seçili alanı kopyalayın.
  3. Excel’de tabloyu yapıştırmak istediğiniz yeri seçin. (Burası tablonun sol üst köşesi olacak. Kopyalayacağınız tablonun büyüklüğüne göre yeterince boş yer olduğuna dikkat edin. Yoksa yapıştırdığınız tablo, Excel’de var olan verileri silecektir. Şayet bunu yanlışlıkla yaparsanız CTRL+Z tuşlarına basarak yapıştırma işlemin iptal edebilirsiniz.)
  4. CTRL+V tuşlarına basarak tabloyu Excel’e yapıştırın.
  5. Yapıştırma bittikten sonra Excel’deki tablonun sağ alt köşesinde Yapıştırma Seçenekleri ikonu çıkacak. Burda birinci seçeneği seçerseniz Word’deki formatlama korunur, İkincisini seçerseniz tablo Excel’de formatsız olarak her veri bir hücreye gelecek şekilde yerleştirilir.
    excel-tablo-yapıstır

Aşağıdakilerden birini mi aramıştınız?

Yorum Yapın »